• 1400/06/27 - 13:17
  • تعداد بازدید خبر : 42
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
دکتر پیمان اسدی:

روزانه نزدیک به سه هزار تماس با اورژانس برقرار می‌شود

دکتر اسدی

دکتر پیمان اسدی رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان گیلان، که به مناسبت سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی انجام شد ضمن تبریک این روز به خانواده بزرگ اورژانس پیش بیمارستانی، گزارش عملکرد این مرکز را ارائه کرد.

در ابتدا در خصوص عمکرد اورژانس در ۶ ماهه گذشته گفت:
اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان گیلان در 6 ماه گذشته با افزایش 38 درصدی، بیش از 55 هزار ماموریت انجام داده که ماموریت های تصادفی 12 درصد، ماموریت‌های غیر تصادفی 44 درصد و ماموریت‌های مختص کووید 19 افزایش  29 درصدی داشته است.

وی در خصوص تعداد پایگاه در مناطق مختلف استان به ویژه در مسیرهای پرخطر و وضعیت امکانات و تجهیزات پیش بیمارستانی ومدیریت حوادث توضیح داد: مرکز اورژانس گیلان مجهز به 68 پایگاه (40 پایگاه جاده ای و 28 پایگاه شهری) است. از ابتدای سال جاری 6 پایگاه به تعداد پایگاه های اورژانس افزوده شده است و توان اورژانس گیلان را افزایش داده و قرار است تا پایان سال جاری با جذب نیروی انسانی جدید، به تعداد پایگاه‌های اورژانس افزوده شود. تعداد زیادی از نیروهای اورژانس سامان دهی شده اند.
بزرگترین مانع جهت افزایش پایگاه در شهر رشت کمبود فضای فیزیکی است که با جذب حمایت خیرین و ارگان های دولتی امیدواریم این مشکل برطرف و بر تعداد پایگاه های شهر رشت افزوده شود.
امبولانس های موجود در استان  تجهیزات مطلوب و تخصصی جهت امدادرسانی دارند و جهت انتقال بیماران با مشکلات گوناگون‌ و مواردخاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.
رئیس مرکز اورژانس گیلان در خصوص استاندارد زمان رسیدن بر بالین بیماران توضیح داد: استاندارد زمان رسیدن بر بالین بیماران و مصدومان در شهر 9 دقیقه و جاده 15 دقیقه است و اورژانس 115گیلان نزدیک به استاندارد بوده و ماموریت های خود را انجام می دهد. با افزایش تعداد پایگاه های اورژانس خصوصا در کلانشهر رشت زمان رسیدن بر بالین مصدومان و بیماران کاهش خواهد یافت.
با جذب حمایت خیرین و در اختیار قرار گرفتن زمین و فضای فیزیکی تعداد پایگاه های شهر رشت افزایش می یابد.
دکتر اسدی در خصوص تعداد تماس هایی که با اورژانس استان برقرار میشود و نیز تماس های مربوط به کرونا در گیلان گفت:
روزانه نزدیک به سه هزار تماس با اورژانس برقرار می‌شود. که حدود 70% ماموریت‌ها مختص اورژانس غیرتصادفی و نیمی از  این تعداد نیز مربوط به بیماری کووید 19 است.
رئیس اورژانس گیلان در مورد توسعه و ارتقای سامانه ارتباطی این مرکز و امکانات ویژه خدمات رسانی به موارد خاص چون ناشنوایان در اورژانس استان گفت:
طی چند سال گذشته، با راه اندازی سامانه اتوماسیون عملیاتی و تجمیع مراکز ارتباطات اورژانس در شهر رشت امدادرسانی مطلوب تر انجام شده است.
در حال مذاکره با سازمان بهزیستی و مراکز مرتبط هستیم و با راه اندازی سامانه جدید در بستر جدید می‌توان شرایط خوبی برای امدادرسانی به عزیزان ناشنوا در استان گیلان فراهم کرد.
توضیح دکتر اسدی در خصوص ضدعفونی کردن آمبولانس های اورژانس نیز توضیح داد که:
پس از انجام ماموریت های مشکوک به کووید 19، آمبولانس های اورژانس توسط دستگاه های موجود در آمبولانس کاملا ضدعفونی می‌شود و هیچگونه نگرانی در خصوص انتقال و سرایت بیماری در فضای آمبولانس برای بیماران وجود ندارد.
در آخر در خصوص تاخیر های احتمالی در ماموریت‌های اورژانس گفت: با توجه به دستورالعمل صادره 80 درصد ماموریت‌ها می بایست درزمان استاندارد انجام شود.
با توجه به موقعیت جغرافیایی استان، این وضعیت را در استان‌ متفاوت‌ تر شده است، امیدواریم با افزایش تعداد پایگاه، آمبولانس و موتولانس  خصوصا در کلانشهر رشت این مشکل برطرف شود.
در خاتمه دکتر اسدی با اشاره به شیفت های 24 ساعته و سخت اورژانسی ها افزود: کار پرسنل فوریتهای پزشکی بسیار سخت بوده و حقوق و دستمزد این عزیزان می بایست متناسب با شرایط سخت کاریشان افزایش یابد.

  • گروه خبری : اخبار اختصاصی,رویدادها
  • کد خبر : 76411
کلمات کلیدی
- اخلاقی
خبرنگار

- اخلاقی

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 28 مرداد 1400